Samsung lansează telefoanele Galaxy S25. Merită achiziţia?

Samsung a lansat astăzi noua gamă de telefoane Galaxy S25. La prima vedere, pentru utilizatorii obișnuiți, telefoanele nu aduc foarte multe noutăți. Sunt foarte mici modificări de design și de camere la modelul Ultra, însă, în rest, focusul este de această dată pus pe aplicațiile de inteligență artificială. Merită să le cumpărăm sau așteptăm modelul Galaxy S26, care promite noi baterii, cu încărcare mult mai rapidă și un profil mai subțire decât pe S25?

Andrei Negrescu Andrei Negrescu
7 min citire
Galaxy S25
Publicitate

Samsung a lansat astăzi noua gamă de telefoane Galaxy S25. La prima vedere, pentru utilizatorii obișnuiți, telefoanele nu aduc foarte multe noutăți. Sunt foarte mici modificări de design și de camere la modelul Ultra, însă, în rest, focusul este de această dată pus pe aplicațiile de inteligență artificială. Merită să le cumpărăm sau așteptăm modelul Galaxy S26, care promite noi baterii, cu încărcare mult mai rapidă și un profil mai subțire decât pe S25?

Publicitate

Care sunt principalele noutăți aduse de seria Galaxy S25

În primul rând, telefoanele au un procesor mai puternic, Snapdragon 8 Elite, construit pe 3nm, cu opt nuclee dintre care două de performanță și șase de eficiență.

Prin introducerea unui AI multimodal, seria Galaxy S25 este prezentat ca fiind primul pas în viziunea Samsung de a schimba modul în care utilizatorii interacționează cu telefonul lor și cu lumea.

Procesorul o creștere a performanței de 40% la NPU, 37% la CPU[9] și 30% la GPU comparativ cu generația anterioară.

Snapdragon® 8 Elite pentru Galaxy este, de asemenea, echipat cu Vulkan Engine și Ray Tracing îmbunătățit, ceea ce face ca jocurile mobile să fie mai fluide și mai realiste.

Dincolo de procesor, diferențele nu sunt foarte mari față de modelele din 2024.

Publicitate

Notabil este că la S25, memoria RAM a crescut de la 8GB la 12 GB, față de S24, și în plus telefonul este mai ușor cu 5 grame. În viața de zi cu zi, diferența de memorie și greutate vor fi greu de sesizat.

Galaxy S25+ este cu 6 grame mai ușor decât S24+, iar S25 Ultra a intrat și mai mult la cura de slăbire, cântărind cu 14 grame mai puțin. În plus, este mai subțire și parcă mai confortabil de ținut în mână, grație marginilor rotunjite.

În plus, sticla de pe fața modelului S25 Ultra este mai rezistentă la zgârieturi și la șocuri. Telefonul propune un ecran 1440p de 6,9 inch.

De remarcat și faptul că  S25 Ultra primește  un nou senzor Ultrawide, de 50 MP, față de 12 MP la S24 Ultra. Altfel spus, ar trebui să facă fotografii largi de mai bună calitate.

Publicitate

Cu ecrane AMOLED de 6,2 inch, respectiv 6,7 inch, Galaxy S25 și S25+ vin cu același sistem foto compus din camera principală de 50MP, cea tele de 10MP (3x zoom optic) și cea ultrawide de 12MP.

Samsung afirmă că toate cele trei telefoane oferă imagini mai bune, grație optimizărilor software, la fel și video-urile filmate.

Aceleași baterii de anul trecut

Cele trei modele au baterii de 4000 mAh, 4900 mAh și 5000 mAh. Galaxy S25 se va încărca cu 25W pe fir, în vreme ce restul modelor ajung la 45W. Toate trei au încărcare wireless Qi2

Publicitate

Samsung Galaxy S25 – Cât costă în România și când vor fi disponibile

Telefoanele vor fi disponibile pentru precomandă începând de astăzi, 22 ianuarie, cu disponibilitate generală începând cu 7 februarie.

Galaxy S25 Ultra va fi disponibil în culorile cu denumirea comercială Titanium Silverblue, Titanium Black, Titanium Whitesilver, Titanium Gray și exclusiv pe samsung.com, Titanium Jetblack, Titanium Jadegreen și Titanium Pinkgold.

Galaxy S25 și Galaxy S25+ vor fi disponibile în culorile Silver Shadow, Navy, Icyblue, Mint și exclusiv pe samsung.com, Blue Black, Coral Red și Pink Gold.

Samsung S25 (varianta de 128 GB) costă de la 4.500 lei, S25+ de la 5.700 lei, iar S25 Ultra, de la 7.200 lei (variantele de 256 GB). Telefoanele vor fi disponibile din 7 februarie.

 Galaxy S25 și aplicațiile AI

Dacă la capitolul hardware, noile telefoane nu au rupt gura târgului, la capitolul software asistăm, cu adevărat, la o adevărată inovație.

Aplicațiile de Inteligență Artificială au fost rafinate și extinse. Sunt cu adevărat de ajutor, mai ales dacă vrei să editezi fotografiile și clipurile filmate.

,,Integrarea AI-ului cu capabilități multimodale permite Galaxy S25 să interpreteze text, vorbire, imagini și videoclipuri pentru interacțiuni mai naturale. Actualizările aduse funcției Circle to Search cu Google fac căutarea pe ecranul telefonului să fie mai utilă, rapidă și contextuală. Circle to Search recunoaște acum rapid numere de telefon, e-mailuri și URL-uri de pe ecranul dumneavoastră, permițându-vă să sunați, să trimiteți e-mailuri sau să vizitați un site web cu o singură atingere.

Cu seria Galaxy S25, puteți căuta și împreună cu rezultatele poți primi sugestii pentru următorii pași. În plus, Galaxy S25 simplifică navigarea între aplicații pentru acțiuni successive, cum ar fi căutarea, partajarea unui GIF sau salvarea detaliilor evenimentului”, afirmă Samsung.

Printre altele, telefoanele pot elimina zgomotele nedorite de pe fișierele video, spre exemplu o voce de fundal sau un fond muzical.

AI-ul recunoaște mai multe categorii de sunete, analizează clipurile și poți alege ca un anumit sunet nedorit de pe clip să aibă volum mult diminuat. Audio Eraser este numele acestei aplicații.

Gemini în limba română

Foarte interesant este că S25 oferă asistentul Gemini de la Google în limba română. Dincolo de răspunsurile la întrebările utilizatorilor, asistentul poate face sumarul unui clip de pe YouTube sau poate căuta restaurantele cu specific asiatic și trimite apoi adresele acestora către cineva din agendă.

Este prezent, în continuare, și Bixby. Motivul nu este foarte clar. Cert este că Bixby funcționează doar în engleză.

De remarcat, pentru cei interesați, că Samsung a îmbunătățit funcția de generare de imagini și desene care acum poate răspunde la cereri mult mai complexe decât acum un an.

Și, foarte important, multe dintre aplicațiile de inteligență artificială sunt în standard, fără să fie nevoie să intri pe internet ca să le folosești. Asta va fi extrem de folositor din iarnă, când Samsung s-ar putea să ceară bani pentru aplicațiile sale de AI care sunt conectate la serverele sale.

Merită achiziția?

Dacă ai un S22, S23 sau orice alt telefon de la altă companie, saltul tehnologic este evident. Dacă ai deja un telefon din seria S24, există puține motive pentru care ar trebui să treci la noua generație, mai cu seamă că mare parte din aplicațiile software de pe S25 vor veni și pe seriile mai vechi în următoarele 2-3 luni (One UI 7).

Samsung lansează One UI 7. Ce telefoane vor primi actualizarea

În materie de prețuri nu sunt modificări care să fie remarcate. Cel mai eficient ar fi să cumpărați telefoanele ori în faza de precomandă, când ai niște beneficii clare, ori de la un operator de telefonie, care este dispus să suporte o parte din preț ca să te țină de client.

Eu unul am un S24 și nu văd motivul pentru care să fac trecerea la S25. Poate la S26 care promite baterii mai subțiri și mai performante, care vor fi inaugurate odată cu mult așteptatul S25 Slim, telefon care va apărea la vară. Acesta se va încărca și mai repede, probabil la 65W.

Specificații Samsung Galaxy S25

Display: 6,2 inci, FHD+, 2340×1080, Dynamic AMOLED 2X Display
Procesor: Qualcomm Snapdragon 8 Elite
Greutate: 162 grame
Cameră frontală:12 MP, f 2.2
Cameră principală:
– 12 MP Ultra-Wide, f 2.2
– 50 MP Wide, OIS f 1.8
– 10 MP Telephoto, 3x zoom optic, f 2.4Baterie: 4.000 mAh
Memorie: 12 GB RAM, cu versiuni de 128, 256 și 512 GB stocare
Sistem de operare: Android 15 One UI 7

Specificații Samsung Galaxy S25+

Display: 6,7 inci QHD+, 3120 x 1440, Dynamic AMOLED 2X
Procesor: Qualcomm Snapdragon 8 Elite
Greutate:190 grame
Cameră frontală:12 MP, f 2.2
Cameră principală:
– 12 MP Ultra-Wide, f 2.2
– 50 MP Wide, f 1.8,
– 10 MP Telephoto, 3x zoom optic, f 2.4
Baterie: 4.900 mAh
Memorie: 12 GB RAM, cu versiuni de 256 și 512 GB stocare
Sistem de operare: Android 15 One UI 7

Specificații Samsung Galaxy S25 Ultra

Display: 6,9 inci, Dynamic AMOLED 2X, QHD+, 3120×1440
Procesor: Qualcomm Snapdragon 8 Elite
Greutate: 218 grame
Cameră frontală: 12 MP, f 2.2
Cameră principală:
– 50 MP Ultra-Wide, f 1,9
– 200 MP Wide, f 1.7
– 50 MP Periscope Telephoto, 5x zoom optic, f 3.4
– 10 MP Telephoto, 3x zoom optic, f 2.4
Baterie: 5.000 mAh
Memorie: 12 GB RAM, în variantele cu 256 GB, 512 GB și 1 TB stocare
Sistem de operare: Android 15 One UI 7

 

Ultimele Știri

Descoperă mai multe

Articole selectate pentru tine

Se încarcă...